مسعود مردیها

کارآفرین

طراح سایت

مترجم و مدرس

طراح گرافیک

شاعر و نویسنده

عاشق پیشرفت و خدا

مرا ابراهیم بنامید

مسعود مردیها

کارآفرین

طراح سایت

مترجم و مدرس

طراح گرافیک

شاعر و نویسنده

عاشق پیشرفت و خدا

مرا ابراهیم بنامید

نوشته های بلاگ

سیاست قیمت گذاری در شرکت های بازاریابی شبکه ای

سپتامبر 16, 2016 5-- تحقیقات علمی
سیاست قیمت گذاری در شرکت های بازاریابی شبکه ای

سیاست قیمت گذاری در شرکت های بازاریابی شبکه ای

همراه با بلوغ صنعت شبکه ای ایران

 بررسی قیمت محصول خمیر دندان پروکلسیم در شرکت پنبه ریز

Dentavit PRO CALCIUM

1

قیمت این محصول در سایت پنبه ریز در تاریخ 95/05/10 به مبلغ 222000 ریال با امتیاز 3/13 می باشد. (1)

برای اولین بار که قیمت این خمیر دندان را مشاهده کردم با تعجب مواجه شدم که مگر یک خمیر دندان با کیفیت چه مبلغی را باید برچسب بخورد. با پیش زمینه ای که از خمیر دندان اورال بی حرفه ای داشتم که با تخفیف ویژه به قیمت 90000 ریال خریده بودم نسبت به قیمت این محصول مشکوک شدم. در حال حاضر طبق آمارها و رنکینگ ها از بهترین خمیر دندان های دنیا می توان به خمیر دندان  Forever Bright Toothgel آلوئورا اشاره کرد. 130 گرم از این محصول را می توان با قیمت 21000 تومان (03/7 دلار آمریکا به قیمت تاریخ 95/05/10) در شرکت بازاریابی شبکه ای Foreverliving خریداری کرد.(2)

این محصول با قیمت های متعددی در ایران به فروش می رسد که کمترین آن 30 هزار تومان می باشد.(3)

البته بحث ما تمرکز بر روی قیمت این محصول در بازار سنتی می باشد و شرکت فوراورلیوینگ یک شرکت بازاریابی شبکه ای است و به تناسب گران فروختن ممکن است برای آن مطرح باشد. هرچند میلی گرم این محصول نسبت به میلی گرم خمیر دندان ناشناخته ی پنبه ریز با اینکه خیلی بیشتر است ولی قیمت آن در بازار آمریکا کمتر می باشد. هرچند این قیمت بدون محاسبه هزینه واردات این محصول می باشد. توضیحاتی درباره این شرکت (فوراورلیوینگ) در لینک زیر:

https://goo.gl/58Khfw

حتی اگر این محصول برند جهانی را با توجه به قیمت و گرم آن با محصول پنبه ریز مقایسه کنیم بازهم پنبه ریز گران می فروشد. (می توانید کیفیت جهانی و قیمت و میلی گرم محصول رو در مقایسه دخیل کنید)

لذا تمرکز مقایسه را می گذاریم بر روی خمیر دندان های معروف دنیا که در سیستم سنتی به فروش می رسند:

 در این قسمت به بررسی بهترین خمیردندان های شرکت های گلگیت Colgate و کرست Crest می پردازیم. (در خانه اگر کس است یک حرف بس)

کلگیت یکی از شرکت های معروف دنیا می باشد که از لحاظ رنکینگ در رتبه های بالای جدول است. از خمیر دندان های معروف این شرکت که در ایران هم موجود است می توان به (Total Advanced Whitening) اشاره کرد. این محصول در بازار سنتی ایران به قیمت حدود 100000 ریال به فروش می رسد.

منابع سنجش قیمت: (4) و (5)

 مقایسه می کنید که قیمت این محصول از نصف قیمت خمیر دندان پرو کلسیم هم کمتر قیمت دارد.

اما شرکت کرست در سایت رسمی خود یکی از بهترین خمیر دندان های خود را به قیمت حدود 3 دلار به فروش می رساند. که با احتساب 26 درصد گمرکی 9 درصد مالیات 95 و دوبرابر بودن سود بازرگانی و گمرکی آن به علت مشمولیت گروه 10 وارداتی (در کل نهایتا 61 درصد- لینک ) و 15 درصد سود اعلام شده برای لوازم آرایشی بهداشتی قیمت تمام شده آن برای مصرف کننده داخلی حدود 15 هزار تومان می شود. اگر سود این محصول با کیفیت را 40 درصد هم بگیریم قیمت تمام شده آن برای مصرف کننده داخلی حدود 17 هزار تومان می شود. دقت کنید صحبت از یکی از معروف ترین برندهای دنیا می باشد و نه برند ناشناس بلیتا (البته در سطح جهانی). تازه محاسبات بر مبنای قیمت کارخانه ای و عمده نیست!

لینک خمیر دندان پرو کلسیوم در سایت تولید کننده اصلی

تفاوت قیمت در بدترین حالت 5 هزار تومان است که برای محصولی مثل خمیر دندان بسیار بالاست. البته این موضوع زمانی برای شما واضح تر می شود که بدانید محصول عرضه شده توسط شرکت پنبه ریز (خمیر دندان پرو کلسیوم) در بازارهای غیر ایران چه قیمتی دارد!

قبل از بررسی این موضوع لینک قیمت برخی برندهای ایران و جهان را برای آشنایی با حدود قیمت یک خمیر دندان با کیفیت در زیر ارائه می کنیم:

به منظور بررسی قیمت خمیر دندان پروکلسیوم عرضه شده در شرکت پنبه ریز در دیگر کشورها کافی است نام این محصول را جستجو کنید. در  دو آدرس زیر

تصاویر صفحه فروش این دو فروشگاه:

12

که متعلق به دو فروشگاه سنتی فروش محصولات است قیمت این محصول 90  روبل روسیه می باشد. هر روبل روسیه به تاریخ 95/05/10 معادل 472 ریال است که قیمت محصول به تومان 4248 می شود! اگر کسی بخواهد این محصول را به ایران وارد کند 61 درصد گمرکی و مالیات لوازم آرایشی و بهداشتی و در گرانفروشی ترین حالت 100 درصد سود روی این محصول می کشد! (سود اعلام شده و مجاز برای لوازم آرایشی و بهداشتی نهایتا 18 درصد است ) یعنی 4248 تومان را به اضافه 161 درصد باید بکنیم. قیمت تمام شده این محصول در گرانترین حالت ممکن و عقلایی بیشتر از 11000 تومان نمی شود! اما پنبه ریز این محصول را با قیمت 22200 تومان می فروشد. یعنی 11 هزار تومان گرانتر از حد گرانفروشی. در حقیقت طبق قانون اصناف (نهایتا 18 درصد سود + 52 درصد گمرکی و 9 درصد مالیات) این محصول می بایست با قیمت 7600 تومان به دست مصرف کننده ایرانی برسد.

نکته ای که حائز اهمیت است این می باشد که قیمت 4248 تومان این محصول قیمت فروشگاهی آن است و قیمت کارخانه ای آن بسیار کمتر خواهد بود. یعنی اگر فرض کنیم سایت های فوق 20 درصد سود بر روی این کالا کشیده باشند و مالیات هم نداده باشند! قیمت کارخانه ای آن (خرید از بلیتا) 3300 تومان می شود! تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل…

تازه وب سایت http://www.wbc-c.ru در زیر محصول درج کرده است که در صورتی که 3000 عدد ازین محصول را سفارش دهید هر کدام را به قیمت 77 روبل عرضه خواهد کرد. یعنی چیزی معادل 3600 تومان. مقایسه کنید که شرکت پنبه ریز چه تعداد ازین محصول را وارد می کند و قیمت بلیتا برای این شرکت چقدر خواهد بود. والله اعلم

ممکن است کسی بگوید که شرکت اصلی بلیتا در سایت خود اعلام قیمت ننموده و نمی توان از قیمت های سایر فروشگاههای خارجی به قیمت محصول در ایران رسید. ممکن است هر کشوری شرایطی خاص به خود را داشته باشد.

اگر فرض بگیریم مالیات بر ارزش افزوده بلاروس 20 درصد باشد (شواهدی بر این درصد گواه است http://investinbelarus.by/docs/eng.pdf) و بلیتا این مبلغ را از وارد کننده (پنبه ریز بگیرد) بازهم مبلغ نهایی مصرف کننده در ایران با قیمت پنبه ریز تفاوت های چشم گیری خواهد داشت. اینکه اتومبیلی مثل پراید در کشورهای اطراف کمتر از قیمت آن در کشور است به علت وجود رقابت در عراق و انحصاری بودن این صنعت در ایران است. چه کسی است که معترف نباشد که قیمت خودرو در ایران گران است. پس چرا مردم خریداری می کنند؟ چون رقابتی مطرح نیست و آنها مجبورند. هیچ کس از قیمت 20 میلیونی پراید راضی نیست. اصلا مشکل اصلی در سیستم های شبکه ای همین است که قابلیت رقابت در آنها از بین رفته است و محصولات با هر قیمتی فروخته می شوند. در این مقاله به دنبال قیمت عرف یک محصول نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که بدانیم آیا قیمت این محصول با انصاف و وجدان یک مسلمان منصف همخوانی دارد یا نه.

بله سیستم شبکه ای به نحوی است که باید درآن به سطوح مختلف سود برسد تا در شرکت باقی بمانند. اما به چه قیمتی؟ چه اجباری داریم که این محصول را در سیستم شبکه ای بفروشیم؟ مقایسه کردیم بهترین خمیر دندان های دنیا در سیستم سنتی قیمت های به مراتب کمتری دارند. چیزی که مهم است مشتریان و مردم کشور هستند که چه فشاری را تحمل می کنند نه بازاریابان.

سیستم سنتی فروش دیگر مانند گذشته نیست و مردم با قیمت های به شدت رقابتی می توانند مهم ترین کالاهای خودشان را با قیمت بسیار نزدیک به کارخانه از فروشگاههای بزرگ و هاپر ها خریداری کنند. نهایتا با دو واسطه و یا گاهی یک واسطه. قیمت ها هم معقولانه تر است.

البته در حال یافتن و درخواست لیست قیمت های بلیتا هم هستیم تا از قیمت کارخانه ای این محصول مطلع گردیم. لیستی نیز دریافت شده است که هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.

برچسب:
11 دیدگاه
 • مسعود 10:50 ق.ظ اکتبر 11, 2016 پاسخ

  یکی از بزرگ تریم مشکلات این سیستم ها همین قیمت بالای محصولاته…. سیستم سنتی مستدلا و قطعا محصولاتی به مراتب ارزانتر از سیستم شبکه ای دارد.

 • ملیحه 11:04 ق.ظ فوریه 13, 2017 پاسخ

  خب علت این قیمتهای نجومی چیه؟ نمیشه دولت نظارت داشته باشه؟ آخه بازاریابهاشونم که ما رو کچل میکنند و تو رودربایستی میذارن که مجبور شیم بخریم.

  • مسعود 7:02 ق.ظ فوریه 15, 2017 پاسخ

   سلام. ممنون از نظر شما
   والا علت قیمت بالا تامین پورسانت 7 لایه + جوایز و پاداش هاست. دولت هم اگه نظارت داشت که وضع کشور بدین گونه نبود. (کرم حلزون و تبلیغات فراوان، گم شدن دکل های نفتی، و هزاران مورد از عدم نظارت)
   متاسفانه بازاریابان هم برای رسیدن به وعده های بالاسری ها مجبورند مردم رو ترغیب به خرید کنند و اونا رو توی رودروایسی بندازند که خودش نوعی معامله ناسالمه….
   ممنون از شما

 • مسعود 11:09 ق.ظ آگوست 11, 2017 پاسخ

  مسعود مردیها: امروز در محل کارم مشغول کاری بودم که شماره تهران روی گوشیم افتاد. منتظر تماس از تهران بودم ولی به محض پاسخ دادن متوجه شدم که از یکی از شرکت های بازاریابی شبکه ای به نام پنبه ریز در رابطه با یکی از مقالات پر خواننده اینترنتی که قبلا نوشته بودم تماس گرفته. خانمی با حالت خیلی حق به جانب از من خواست که مقاله مربوطه رو از روی سایتم بردارم. من اول گمان کردم که برای این کار مجوز قانونی ارائه می ده ولی بعد متوجه شدم که این شخص دچار پیش داوری و قضاوت بیجا شده و به جای نقد علمی موضوع اون رو مقاله ای تخریبی فرض کرده و بدون حتی کوچکترین شناختی نسبت به من، من رو آدم مغرضی فرض کرده!!! خیلی جالب بود چرا که موضوع پیش داوری برام موضوع داغیه این روزها….
  خلاصه بهش گفتم اگر مجوز قانونی برای برداشتن این مقاله دارید در خدمتم والا صرفا می تونید این مقاله رو نقد علمی کنید و بنده اون رو از روی سایتم بر نخواهم داشت. برام عجیبه که یک شرکت به جای پاسخگویی اقدام به پاک کردن صورت مسئله می خواد بکنه. اون خانم به من می گفت که روزانه تماس های زیادی در رابطه با این مقاله داریم و باید دائم پاسخگو باشیم و من در جواب گفتم خب باید پاسخگو باشید! بالاخره شما دارید نون این کارو می خورید و باید بتونید به سوالات پاسخ بدید….

 • P.s 3:08 ب.ظ فوریه 20, 2018 پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعاتی که دراختیار عموم قرار دادین وازتون خواهش میکنم در مورد بقیه شرکتها هم‌اگر اطلاعاتی هست که وجدانا لازم میدونین همگان بدونند لطفا بنویسید تا هر کسی اگاه شود ممنون

  • مسعود 5:49 ق.ظ مارس 2, 2018 پاسخ

   سلام بر شما
   انشالا در صورت وسعت وقت این کار را انجام می دهم.

 • محمد 1:24 ب.ظ آوریل 20, 2018 پاسخ

  پیشنهاد میکنم بجای حرفهای صدمن یه غاز اول برید بررسی کنید ببینید هر روبل به پول ایران چند میشه بعد بشینید این طومار را بنویسید

  • مسعود 6:44 ب.ظ آوریل 27, 2018 پاسخ

   با سلام.
   از نقد منصفانه و علمی شما متشکریم

 • هادی 7:38 ب.ظ می 24, 2018 پاسخ

  داداش ناموسا بروبخون چطوری یه خمیر دندون جرم گیر اونم بقول تو در سطح پایین اروپایی رو باقیمت یه خمیر دندون اشغال ایرانی یکی میکنی؟ ۳۷۰۰؟؟؟؟؟؟ اونوقت یه دودوتا چهارتاکن ببین هرروبل روس چندتومنه بعد بنویس

  • مسعود 1:04 ب.ظ جولای 1, 2018 پاسخ

   سلام. با اینکه متاسفانه از سطح ادب مناسبی برخوردار نیستید و مجبور به ویرایش نظرتون شدم ولی پیامتون رو تایید کردم.

 • آمنه 7:15 ب.ظ جولای 25, 2020 پاسخ

  سلام با توجه به اینکه شرکت بزرگ و کارآفرین مروارید پنبه ریز پیشینه و کیفیت محصولاتش بر همه عیانه و همه میدونیم برای تهیه ی یک محصول درجه یک در بازار و داروخانه ها باید دو الی سه برابر بیشتر هزینه کنیم و اما با تهیه محصولات معتبر و مشاوره های رایگان و خدمات پس از فروش دیگه خبری از هزینه های سرسام آور لیزر و جراحی و دوران نقاهت و ویزیت دکتر و چندین سال وقت گذاشتن و استفاده از محصولات شیمیایی نیست که حتی اگه مساله هم برطرف بشه باید مدت زمان و هزینه ای رو هم صرف جبران عوارضش کنیم،شخصا چندین ساله از هر جایی محصول برای مو و پوستم تهیه کردم حتی از عطاری ها و … محصولات مروارید پنبه ریز هم مصرف کردم و میکنم و واقعا جوابگو بوده و هست با قیمت بسیار مناسب و ارزش کیفیت محصولات بیشتر از ایناست و همه کاملا واقفیم بر این مساله که از کیفیت محصولات در بازار سواستفاده میشه و حتی از کیفیت یکسانی برخودار نیستن و هیچ نظارتی هم نیست روی قیمت ها و یک محصول یکسان در چندین مغازه متفاوت با قیمت های متفاوت عرضه میشه و در صورتی که افزایش قیمت در بازار صد در صد و دویست درصده شرکت پنبه ریز به دنبال راهکار های اصولی و حفظ کیفیت محصولاته و چه افزایش قیمت و چه کاهش قیمت ها با برنامه هست و این اصل مهمه که بدونیم چه محصولاتی با هم قابل قیاسن و الان که محصولات داخل خود کشور تولید میشن بهتر اینه که از تولیدات داخلی با کیفیت حمایت کنیم.
  چون پوست و مو عموما نیاز به مراقبت داره و با توجه به اینکه شما به پیشرفت اهمیت میدید،بهتون پیشنهاد میکنم که از محصولات استفاده کنید و دوست دارم نظرتون رو بدونم.

یک دیدگاه بنویسید