مسعود مردیها

کارآفرین

طراح سایت

مترجم و مدرس

طراح گرافیک

شاعر و نویسنده

عاشق پیشرفت و خدا

مرا ابراهیم بنامید

مسعود مردیها

کارآفرین

طراح سایت

مترجم و مدرس

طراح گرافیک

شاعر و نویسنده

عاشق پیشرفت و خدا

مرا ابراهیم بنامید

نوشته های بلاگ

پیرامون آیه ی 19 سوره لقمان (صدای خر)

پیرامون آیه ی 19 سوره لقمان (صدای خر)

وَاقْصِدْ فِي مَشْيِكَ وَاغْضُضْ مِن صَوْتِكَ إِنَّ أَنكَرَ الْأَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمِيرِ

در رفتارت راه ميانه را برگزين و آوازت را فرودآر ، زيرا ناخوش ترين بانگها بانگ خران است

در این تحقیق درصدد بررسی شبهه ی وارده در مورد انکر الاصوات بودن صدای خر هستیم. قسمت انتهایی آیه بار تحمل دو معنا را دارد:

1- ناخوشایندترین صداها صدای خران است.
2- نامعلوم ترین و بی معناترین صداها صدای خران است.
در این تحقیق درصدد بررسی علمی و در عین حال مختصر دو عنوان فوق هستیم که آیا در محافل علمی در این باره تحقیقی صورت گرفته است یا نه! و نتایج بدون تعصب بیان شود. در ابتدا به بررسی مورد اول می پردازیم:

1- ناخوشایندترین صداها صدای خران است.
در وب سایت http://www.blindloop.com ده مورد از آزاردهنده ترین صداهای موجود را بررسی کرده است که صدای عرعر خر در رتبه ی سوم قرار گرفته است. موارد مورد بررسی به ترتیب بیان می شود:

1- صدا حُق زدن
2- صدای کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه
3- صدای عر عر خر
4- مته ی دندان پزشکی
5- صدای عارق بلند
6- صدای ملچ ملچ جویدن آدامس با دهان باز
7- صدای خراش قطار بر روی ریل
8- صدای گریه ی دو بچه با هم
9- صدای نویز و جیغ میکروفون
10- صدای قریچ قریچ که حاصل برخورد دو چیز به هم شکل می گیرد.

این سایت اعلام می کند که در همه پرسی صورت گرفته در دانشگاه انگلستان 37 صدا به مخاطبان عرضه شد که آزار دهنده ترین آنها به ترتیب صدای خش ناخن بر روی تخته سیاه، گریه ی بچه ها و صدای آزار دهنده ی برخی آهنگ های موبایل بود. البته در این سایت مشخص نیست که در این تحقیق ایا صدای خر هم بوده یا نه. از برخی عبارات این صفحه چنین بر می آید که آزار دهنده بودن یک صدا نسبی است و در افراد با شرایط سنی مختلف، جنسیت و … متفاوت است. (آدرس تحقیق تا بدین جا).
در سایت یاهو انسرز (پاسخ های یاهو)، حیواناتی که مردم آزار دهنده می دانستند عبارت بودند از : جیرجیرک، گاو دریایی، کلاغ، خروس و … و نامی از خر به چشم نمی خورد. البته این سایت معیار تحقیقی ندارد و صرفا نظر مردم است.
در تحقیقی که در مجله ی نوروساینس انجام شد ده صدا به عنوان صداهای آزاردهنده انتخاب شدند که به شرح زیر است:

1- چاقو بر بطری
2- چنگال بر شیشه
3- گچ بر تخته
4- خط کش بر شیشه
5- ناخن بر تخته
6- جیغ زن
7- خردکن
8- قریچ قریچ لنت در دوچرخه
9- گریه ی بچه
10- دریل الکتریکی

عکس های ام ار آی در این تحقیق نشان داد که بخشی از مغز که مسئول پردازش صدا می باشد (آمیگدالا) در هنگام عرضه ی صداهای آزاردهنده به میزان آزاردهندگی صدا فعال تر می شود که در بازه ی فرکانسی 2000 تا 5000 هرتز قرار دارند.

1

اگر در وب سایت های اینترنتی عبارت facts about donkeys را جستجو کنید در نتایج سایت های فراوانی اطلاعاتی را در مورد خرها می دهند که به اختصار به معرفی گونه ی خر می کنیم.
در وب سایت ypte چنین می خوانیم:

خرها از نژاد اسب ها و گوره خر ها می باشند که ریشه ی اصلی آنها به خرهای وحشی آفریقایی منتهی می شود. سه نژاد خر هم اکنون در جهان وجود دارد که نژاد مربوط به آسیای آن نژاد اُناگِر (onager) می باشد. خرها به طور طبیعی در نواحی زندگی می کنند که میزان علوفه در حد کمی است و حالت بیابانی دارد لذا آنها برای ارتباط با یکدیگر دارای صدای بلندی (loud voice) شده اند که تا 3 کیلومتر قابل شنیدن است. گوش های بزرگ آنها نیز به همین منظور درست شده است تا بتوانند صداهای دور دست هم نوعان خود را استماع کنند. خران حیواناتی باهوش هستند و از صبر زیادی برخوردارند و بسیار مقاوم و سخت کوشند.

در یکی از وب سایت ها عبارتی در توصیف صدای خر به شرح زیر آمده است:

The donkey’s voice is a raspy, brassy Bray, the characteristic Aw-EE, Aw-EE sound
صدای خرها فوق العاده گوش خراش و بلند است و صدای اَ-او می دهد.

البته در یکی از وب سایت ها بیان شده است که خرها با این که صدای گوش خراشی دارند ولی با آموزش می توانند صداهای خوبی هم ایجاد کنند. متن زیر از وب سایت مذکور نقل می شود:

ONE IN EVERY TWENTY DONKEYS ARE BORN WITH THE ABILITY TO SING!!!!
They are known for that ridiculous braying noise they make, but did you know that 1 in every 20 donkeys, if properly trained, can become remarkable singers. These special donkeys are born with unique vocal chords that allow the donkeys voice to create beautiful melodies. The Turkmen Donkey Choir, a group of talented donkeys from Turkmenistan who travel around singing old Rogers and Hammerstein show tunes, have performed to packed houses around the world and even had an audience with the Pope! Recently, a first in donkey musical history took place when a jenny named Roberta starred in the 2007 Metropolitan Opera performance of Turandot. She received rave reviews and a bouquet of carrots from the audience. Oh what a night!

در هر 20 خر یک خر با توانایی خواندن متولد می شود.
برخی خران با حفره ی صدایی ویژه ای متولد می شوند که می تواند ملودی های زیبایی را ایجاد نماید. گروه کر خرهای ترکمن در ترکمنستان این گونه است….
حتی در برخی سایت ها داستان های جالبی در مورد صدای بلند خر آمده است که به شرح زیر است:

The Legend of the Donkey’s Bray
After hiding in Egypt for some years, Joseph decided to move his family back to Nazareth.
During the night they camped along the side of the road.
One night while they slept, their donkey heard the soldiers’ horses coming from afar.
Afraid that the soldiers were coming to kill Jesus, the donkey neighed to wake Joseph.
He neighed and neighed, again and again, but his voice was just too soft to wake the sleepers.
Finally, as the soldiers approached, the donkey prayed for a loud voice to wake the family.
When he neighed again, he was rewarded with the loud bray such as donkeys have had ever since.

در داستان فوق اشاره کرده که خر صدایی آرام داشته و در دعای خود از خدا صدای بلند را درخواست کرده است….

2- نامعلوم ترین و بی معنا ترین صداها صدای خران است.
در یکی از سایت ها تحت عنوان درس هایی از یک خر، به نامنظم بودن و بی ربط بودن صدای خر در میان سایر حیوانات اشاره شده است. در این سایت نویسنده در قسمتی اشاره می کند که اگر به صدای خر گوش دهید می فهمید که بسیار بلند است و خیلی زود شما را آزار می دهد. این صدا چندین ثانیه طول می کشد و صدایی نظیر خواننده ای ناشی، که قصد دارد اُپرا بخواند دارد. در ادامه وی علاقه ی دخترش به صدای خر را با این جمله مذمت می کند که : اگر ما تعداد زیادی خر داشتیم دیگر محال بود صدای خران برای دخترم خوشایند باشد.(حمیر) در ادامه بیان می کند که صدای خر آنقدر بلند و نکره است که برای راحت شنیدنش حتی لازم نیست که صحبت خود را تمام کنید. (Mark Charles).
در یکی از وب سایت ها توصیفی درباره ی بی مفهوم بودن صدای خران آمده که به شرح زیر است:

Jacks especially seem enjoy braying, and will “sound off” at any opportunity

(برخی نژاد ها مانند) نژاد جکس به ویژه به نظر می اید که از عر عر کردن لذت می برد و در موقعیت مناسبی شروع به عر عر کردن می کند.

در زیر صداهایی از خر قرار می دهیم تا شما نیز نظرتان را اعلام کنید:

نتیجه:
در کل شاید نتوان نتیجه گیری قطعی در این مورد کرد که صدای خر بدترین صداست چرا که به طور جداگانه و تخصصی در این باره تحقیقی صورت نگرفته است ولی می توان صدای خر را جزو برترین صداهای گوش خراش و ناهنجار جهان دانست. لذا برای اطمینان بیشتر می بایست در این باره تحقیقی مفصل تر و علمی تر انجام داد.

1392/03/06


خوشحال می شوم نظرتون رو راجع به این نوشته در زیر برام کامنت کنید و اگر از این مطلب خوشتون اومد اون رو با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


برچسب:
0 0 آراء
Article Rating
guest
1 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
1
0
من رو با درج دیدگاه، از نظرتون با خبر کنیدx