مسعود مردیها

کارآفرین

طراح سایت و گرافیک

مترجم و مدرس

شاعر و نویسنده

روان پژوه و مشاور

مسعود مردیها

کارآفرین

طراح سایت و گرافیک

مترجم و مدرس

شاعر و نویسنده

روان پژوه و مشاور

نوشته های بلاگ

تحلیل یک رویا از نگاه یونگ، پیامی از ناخودآگاه

تحلیل یک رویا از نگاه یونگ، پیامی از ناخودآگاه
Dream
Analyzing a dream

کوتاه نگاره ای درباب تحلیل یک رویا

در حین مطالعات و کلاس های یونگ شناسی که با دوست و استاد عزیزم رسول ماجانی دنبال می کردیم، به همراه سایر هم کلاسی هایم به مبحث بسیار عمیق خواب و رویا رسیدیم. موضوعی که از دیدگاه روانکاوان اخیر رنگ و بوی خاص و نوینی به خود گرفته است و خواب را از محدوده کتاب های عمومی تعبیر خواب خارج کرده و آن را تبدیل به مقوله ای منحصر به فرد نموده. زبانی ناشناس و نمادین از ناخودآگاه روان، که درک آن می تواند به ژرف شدن نگاه ما نسبت به خویشتن کمک کند. همواره دیدن افراد و اشخاص در خواب، در اذهان مردم به خود آن فرد نسبت داده می شود در حالی که در روانکاوی نوین تمامی المان ها و عناصر رویا در حقیقت تجلی قسمتی از شخصیت خود رویا بین است؛ برای مثال دیدن برادر در خواب یا مادر لزوما نمی بایست به این اشخاص نسبت داده شود بلکه روان آدمی با زبان بی زبانی این افراد را در رویای فرد تجسم می بخشد تا فرد بتواند با درک نمادین از این عناصر به پیام های یاری رسان و آگاهی بخش قسمت های ناپیدای روان خود دست یابد تا بتواند در مسیر فردیت، راهی به سوی خویشتن (سلف) بگشاید و با عقده گشایی ها و به آگاهی آوردن ها بتواند سلف را تحقق بیشتری بخشد و در نتیجه انسان تر شود.

فروید-یونگ-تعبیر-خواب

من نیز به شخصه از عموم مردم مستثنی نبوده و چه بسا در گذشته اعتقادی اصلا به خواب نداشتم و عموما خواب را امری مربوط به شرایط روزانه و پرخوری و … تلقی می کردم و حتی از سطح عامه مردم نیز که به خواب های خود اهمیت می دهند کمتر بودم و اصلا به آنها توجهی نمی کردم. تا اینکه در مسیر روزگار و تکمیل فردیت و به نوعی جبر زندگی با روانکاو شهیر و استاد گرانقدر مرحوم پروفسور یونگ آشنا شدم. یونگ با پرده برداری از ابعاد ناپیدای روان، باورها و شخصیت مرا به ورطه ی جدیدی کشاند که مانند شمشیری دو لب بران بود. مسیر یونگ مسیر دشوار عبور از درون معرفی می شود و درون نیز برای آگاهی اندک ما بسیار غامض و ناشناخته جلوه می کند، ازین رو در این سقوط به ناپیداها، ترس و درد اجتناب ناپذیر است و انسان با چیزهایی مواجه می شود که شوکه کننده و خطرناک به نظر می رسند. اما ساختار روان اهل عادت کردن و خو گرفتن است و در مسیر ورود به درون آرام آرام چراغ راه را میابد و چه نیک، که خضری در این مسیر راهبری نماید.

خلاصه اینکه آرام آرام با جنبه های ناپیدای روان آشنا شده و رویا و خواب را حائز اهمیت یافتم. زمانی که اهمیت دادن را یاد گرفتم رویا نیز روی خود را به من نشان داد و دیگر با من غریبی نکرد. رویاهای آگاهی بخشی را در دفتر خویش ثبت کرده ام که هر کدام با رویکرد تحلیلی جدید پر بود از پیام های بی نظیر. تایید ها و تقبیح هایی از درون در رویاهایم یافتم که به طور مستقیم در زندگی، قصد راهبری مرا داشت. یاد عنوان کتاب الکس جانسون می افتم “راهبری زندگی با شهود درونی” و چه نیکو عنوانی!
به وضوح در خوابم عقده پدر غایب، مادر بلعنده، تایید طلبی و طرد شدگی، فرافکنی هایم بر روی فرزندم سپهر، فرافکنی هایم در ازدواج، فرافکنی شدید پدر در طول زندگی ام، فرآیند شفای درونی ام، زنانگی موجود در روانم و المان های بسیار موثر دیگر را دیده ام. هرچند هنوز معتقدم درک کامل یک خواب و تفکیک مرزهای انواع خواب، کاری بس دشوار و به غایت نا ممکن است اما می دانم آن طبیعتی که در خواب دیدن، پیام هایی را پنهان کرده حتما راهی برای رمز گشایی آن در روان قرار داده است. در این مسیر آموزش و یاری گرفتن از اساتید نیز قطعا لازم و ضروری است.

Dream
Penetration to Dream

پرداختن به یک رویا

از مقدمه که بگذرم از دوستانم درخواست کردم که رویاهای خود را برای من تعریف کنند تا بتوانم با بررسی آنها به روش یونگی استخراج پیام خواب را تمرین کنم و با راستی آزمایی آن با استادی زبر دست و دوستان جان، در این مسیر تبحر بیشتری کسب کنم. دوست عزیزی (یک خانم) به من اعتماد کرد و خواب خود را که بار کلی منفی و ناخوشایندی داشت برای من تعریف کرد. در ادامه به بیان خواب و سپس تلاش برای رسیدن به پیام آن می پردازم:

تعریف دقیق رویا از زبان رویابین: خواب دیدم در بیمارستان منتظر هستم. برادر برای همان عملی که نمی خواسته انجام دهد به بیمارستان رفته. محیط بیمارستان محیطی قدیمی مانند مدرسه های گذشته با کریدور های باریک و تاریک می باشد. پرستار به او می گوید که می توانی ملاقات داشته باشی. رویا بین با ماسک و گان وارد اتاق شد. در آن فضا کسی ماسک و گان استفاده نکرده بوده و عادی نشسته بودند. برادر با حالتی بد روی تخت افتاده بود. لباس خاکستری و بدون ماسک و با حالتی افتاده بدون هیچ مراقبت ویژه ای.چهره برادر بسیار سیاه و تیره و کبود دیده می شود. برادر انگار منتظر بوده آشنایی از در وارد شود و تا رویابین را می بیند نیم خیز می شود و او را بغل می کند. رویابین علاقه زیادی داشته در خواب به هر طریقی هست به برادر نزدیک شود و او را بغل کند چون حس دلتنگی داشته. رویابین برادر را می بیند که یک چشمش را شبیه کسانی که آب مروارید دارند و چشمشان سفید می شود از دست داده. رویا بین شروع می کند به دلداری دادن و با خود می گوید اگر این وضع خراب را از برادر می بیند به خاطر این است که او عمل سختی داشته و به او می گوید که انشالله خوب می شوی و کمی بخواب تا من بروم و چیزی برایت بیاورم. در آن لحظه دست رویابین به بدن یا پای برادر برخورد می کند و آنقدر احساس سوزندگی و داغی می کند که از خواب می پرد. تا حدی که در بیداری هم احساس سوختن در دست داشته

واقعیت زندگی رویا بین چیست؟

برادر 3 سال پیش فوت کردند. لخته خونی داشتند – قبلا عمل کرده بودند. دکتر گفته برای زنده ماندن باید دوباره عمل کنند که ایشون زیر بار نرفته. توی این چند سال رویا بین جسته گریخته خواب برادر را می دیده. و همیشه توی خواب ها حالش خوب بوده برادر. و در همه خواب ها می دونسته که فوت کرده الا این خواب که برادر زنده بوده. برادر موضوع خواب دومین برادر از 4 برادر بوده و در زمان حیات، رویا بین به شدت و بیشتر از بقیه به ایشون علاقه داشته و به تعبیر خودشان روی پای این برادر بزرگ شده. برادر در نظر ایشون خیلی مهربون بوده. بعد از مرگ برادر، بهتر رویاهای او را می دیده و بعدا کمتر و جسته گریخته. پدر و مادرِ رویا بین در قید حیات هستند. پدر تکنسین بوده و بعدها مغازه دار – رویا بین از علت های اصلی انتخاب همسرش، آرام بودن و مذهبی بودن او را ذکر می کند.

تداعی عناصر و المان ها از زبان رویابین

 • انتظار: غیر قابل دوست داشتن
 • بیمارستان: اضطراب
 • برادر: علاقه شدید (رویا بین در مواجه با این لغت هیجان شدید پیدا می کند – رویا بین علاوه بر این برادر سایر برادران را نیز حامی می داند)
 • پرستار: دوست نداره پرستار باشه
 • خواهر: رفیق و دوست داشتنی (هیچ هیجانی در این تداعی در رویا بین وجود ندارد – با اینکه المان خواهر در خواب وجود نداشت اما از تداعی این واژه هم از او پرسیدم)
 • مرگ: در مورد مرگ عزیزان رنج و در مورد مرگ خویش بدون ترس
 • پدر: متوسط و خنثی – بدی ندیده ولی خیلی تاثیر گذار هم نبوده و نقش پر رنگی برای رویا بین نداشته
 • بغل کردن: عشق – رویابین می گوید اگر کسی را بغل کند باید خیلی او را دوست داشته باشد 
 • داغ بودن بدن برادر- حس خیلی بدی داشته (روی این مورد تاکید یا هیجانی در تداعی دیده نشد و به سرعت از آن رد شد)
 • از دست رفتن بینایی – زجر آور بوده براش
 • کریدورهای تاریک – ناامیدی و مرگ و تاریکی
 • رنگ خاکستری – ناامیدی و مرگ و تاریکی
Conclusion
Conclusion

نتیجه گیری

نتیجه گیری: از فحوای خواب و اینکه این خواب در طول سالیان تکرار شده است و بعد از مرگ برادر (پایان فرافکنی دنیایی و آغاز فرافکنی ذهنی) آغاز شده و اینکه رویا بین به انواع مختلف به حمایت و علاقه شدید به برادر و برادران سخن می گوید و با توجه به اشاره ایشان در خنثی بودن و بی تاثیر بودن پدر در زندگی و اینکه به نوعی به جای بزرگ شدن روی پای پدر روی پای برادر بزرگ شده است به نظر عقده پدر غایب به وضوح در ایشان دیده می شود و با توجه به نمردن برادر در خواب به نظر می آید این پدر غایب و اثرات آن همچنان در روان ایشان زنده است و کار می کند. به نظر می رسد عناصر خواب در رویا به رویابین این تذکر را به صورت جدی می دهد که نگاه برادر (پدر) دیگر باید قطع شود (کور شدن یک چشم) وبرادر که نمادی از پدر غایب است در حال مرگ می باشد و تلاش او برای حفظ و زنده ماندنش و رسیدن و در آغوش کشیدن او به هر نحوی، جز سوختن وآتش گرفتن پیامدی برای او نخواهد داشت. با توجه به اینکه اثر سوزش از رویا به بعد از خواب هم تداوم داشته شاید بتوان این پیام را برداشت کرد که این موضوع در زندگی ایشان جریان دارد. محیط اضطراب زای خواب به نظر اشاره به شرایط پر فشار و هیجانی عقده دارد. به نظر می رسد روان رویابین پر قدرت به دنبال پدر است و نیافتن این پدر همواره تولید رنج خواهد کرد. خوب است رویا بین بتواند برای خود پدری کند و بپذیرد که زندگی او می تواند تحت تاثیر این جستجو تحت فشار قرار گیرد.  

خوشحال می شم نظرتون رو در زیر برام کامنت کنید و اگر از این مطلب خوشتون اومد اون رو با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

برچسب:
4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
با خبر شدن از
2 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
میهمان
فرزانه

سلام بسیار جالب بود. اما از نظر من تداعی ها می تواندقیقتر باشد. حضور خواهر در رویا ذکر نشده. گان و ماسک و یک چشم از دست رفته و عمل سخت برادر نکات مهمی هستند و در تحلیل می توانند جایگاهی داشته باشند بویژه اینکه عمل،کار ناتمامی بوده که برادر در زمان حیات حاضر به پذیرفتن آن نشده و در اثر انجام نشدن آن فوت شده. گان و ماسک به معنی تماس نداشتن است و تماس با بدن برادر موجب سوزش شده…

پادکست تُ آغاز شد...مشاهده صفحه
2
0
من رو با درج دیدگاه، از نظرتون با خبر کنیدx

Follow Me On Instagram

خوشحال میشم در اینستاگرام در کنار هم باشیم. احتمالا فیلترشکن را باید روشن کنید.